Obiteljski festival Zemlja bez granica održao se u osječkoj Tvrđi od 26. do 30. kolovoza pod nazivom Izazov(i) svijet, a uključio je teme i aktivnosti svih dosadašnjih Zemalja bez granica, uz mnoštvo novih i zanimljivih događanja, te na taj način obilježio svoju 20. obljetnicu.
Osijek i Tvrđa postali su grad maštovite kreacije, inspirativnog, interkulturalnog zajedništva i stvaralaštva i mjesto susreta generacija gdje se spaja tradicija i urbana kultura stvarajući novo kreativno ozračje gdje su svi dobrodošli.
Teško je i opisati što se sve događalo tih dana, jer sve je vrvjelo različitim programima za sve uzraste. U sklopu festivala održano je 30-ak radionica za sve dobne skupine djece, mladih i odraslih, što uključuje i djecu i mlade s posebnim potrebama, koje su realizirali 10-ak osnovnih i srednjih škola s područja Osječko-baranjske županije, a među njima i naša Srednja strukovna škola Antuna Horvata. Uključene su bile i mnoge poznate i osobe koje znamo iz različitih medija: Ivica Kostelić, Mihovil Španja, Robert Seligman, Jelena Radan, grupa Meritas , Bojan Jambrošić, Mario Petreković, Uršula Tolj, Ella Dvornik, Ivana Mišerić, Krešimir Mišak, Krešimir Sučević Međeral, Mario Battifiaca i Irena Grdnić , Jelena Radan, grupa Meritas , i mnogi drugi, a održani su i koncerti Veje, Dine Jelusicka, Gradskih bitangi i Hornbox-a. Voditelj Festivala bio je Goran Bošković.
Organizator ove manifestacije je Udruga za rad s mladima Breza, a organizacija je bila besprijekorna i za svaku pohvalu. Također su cijelu manifestaciju potpomogli i brojni volonteri koji su također pridonijeli uspješnom odvijanju cijelog događanja.
Naša radionica nosila je naziv ARHEOLOZI OKUSA JUČERAŠNJEG SVIJETA, mjesto održavanja: HDLU – GALERIJA KAZAMAT, TVRĐA, a ovako smo bili najavljeni:
Pripremite se za nezaboravnu kulinarsku avanturu! Pozivamo vas da postanete pravi arheolozi okusa i otkrijete tajne iz prošlosti kroz našu radionicu. Što ćemo raditi?
Linzer – Zakoračite u čarobni svijet austrijskih slastica i pronađite skriveno blago – Linzere. Ovi mali, prhki kolačići s bogatom marmeladom skrivaju priču iz prošlosti. Možete li otkriti sve sastojke i stvoriti savršene Linzere?
Apfelstrudel s kremom od vanilije – Nastavljamo s istraživanjem austrijskih slastica! Čeka vas Apfelstrudel s kremom od vanilije, poznati desert koji nosi priče starih kuharica. Pridružite nam se i saznajte kako napraviti ovaj klasik!
Kasenudel – tjestenina punjena sirom – Što se skriva u srcu ručno rađene tjestenine? Krenite s nama na putovanje kroz vrijeme i naučite kako je nekada nastajala tjestenina punjena kremastim sirom. Hoćete li uspjeti odgonetnuti tajne starog austrijskog recepta?
Štajerska salata s bečkim šniclama – Zamislite da ste istraživači u srcu Austrije, gdje se skriva tajna savršeno hrskave bečke šnicle i osvježavajuće štajerske salate. Možete li odgonetnuti sastojke i tehnike koje ovu kombinaciju čine neodoljivom? Pridružite nam se i otkrijte!
Zašto se prijaviti?
- Otkrijte tajne starih austrijskih jela kroz igru i zabavu.
- Razvijte kulinarske vještine i postanite mali majstori kuhinje.
- Stvorite uspomene i prijateljstva koja će trajati cijeli život.
- Svaki sudionik dobiva pregaču i kuharicu s receptima koje ćemo zajedno pripremati.
Pridružite nam se na ovoj kulinarskoj ekspediciji i postanite pravi arheolozi okusa! Ne propustite priliku za nezaboravnu zabavu i učenje.
Radionica se odvijala se cijeli tjedan u dopodnevnom i popodnevnom terminu, a ukupno ju je pohađalo 14-ero djece uz nekoliko kasnije pridruženih, spremnih na sve kulinarske izazove.
Djeca su s veseljem svaki dan dolazila na radionicu, a znatiželji koje će jelo pripremati taj dan nije bilo kraja. Sami su sudjelovali u pripremi i gotovili sva jela i na kraju svakoga dana kušali ono što su napravili. To je bilo posebno važno jer to je jedini način da razvijaju i primjenjuju naučeno i steknu vještine koje će im zasigurno trebati u životu. U velikoj zainteresiranosti i poslu često se i prekoračilo vrijeme predviđeno za održavanje radionice, ali najvažnije je bilo da djeca odu s velikim osmjehom i srećom svojim roditeljima. Nakon svake radionice imali su zadatak napisati svoje dojmove toga dana koje su onda na kraju svi jedva čekali pročitati. U petak 30. kolovoza u popodnevnim satima održana je prezentacija svih radionica u maštovito uređenom prostoru Tvrđe, gdje su svi sudionici pokazali javnosti ono što su naučili kroz protekla četiri dana. Atmosfera je bila neopisiva i cijeli ambijent je odisao nekom posebnom toplinom koju su stvarala sva ta djeca na jednom mjestu.
Tijekom manifestacije posjetile su nas i brojne TV ekipe, a imali smo i direktno sudjelovanje u emisiji HRT-a “Dobro jutro, Hrvatska”
Da bi mogli doživjeti sve što se događalo, obavezno je pogledati fotografije i vidjeti kako se sve odvijalo. Na kraju, posebno moramo pohvaliti djecu koja su bila vrijedna, kulturna, pristojna, komunikativna, a za nagradu su svi dobili paketić s kuharskom pregačom, slikovnicom s našim slavonsko-baranjskim jelima i set kalupa za kolače.
Voditelji radionice bili su nastavnici naše škole.
Izvještaj sastavila:
Marija Katilović, dipl. ing.